Msze św. (w kościele):

Niedziela: 700, 830, 945, 1100, 1215, 1600
(czerwiec-sierpień) 700, 830, 1000, 1130, 1600

Dni powszednie: 

700, 730, 1700  (kwiecień-październik 1800)

Msze św. (w kaplicach)

Niedziela:  Pościsze 800, Przychody 900,  Jelnica 1030, Strzakły 1200 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Spowiedź w trakcie każdej Mszy świętej

  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Zasięg terytorialny

 

Miejscowości należące do parafii

 

  • Międzyrzec Podlaski: 

- ulice: Adamki, Asnyka, Berezowska, Boczna, Broniewskiego, Brzechwy, Ceglana, Czysta, Gospodarcza, Górna, Grzybowa, Handlowa, Kolejowa, Konopnickiej, Kopernika, Kościelna, Kruczkowskiego, Krysińskiego, Kwiatowa, Lubelska (część), Łosicka, Łukowska, 3 Maja (część), Mickiewicza, Miodowa, Mleczarska, Młynarska, Nałkowskiej, Niewęgłowskiego, Okólna, Okrężna, Piłsudskiego, Piramowicza, Pocztowa, Pogodna, Polna, Prusa, Przechodnia, Pszenna, Reja, Równa, Różana, Sienkiewicza, Sikorskiego, Siteńska, Słoneczna, Słowackiego, Staffa, Staszica, Strzelecka, Tartaczna, Topolowa, Tuliłowska, Warszawska (część), Wesoła, Widna, Wiejska, Wspólna, Wysoka, Zadworna, Zahajkowska, Zgodna, Zielona, Żwirowa, Żytnia.

 

  • Wsie

Bereza, Grabowiec, Jelnica, Misie, Pościsze, Przychody, Rzeczyca, Sawki, Strzakły, Tuliłów, Wygnanka, Zahajki

Mieszkańców: 10 683

Inne wyznania: 20 


Kaplice dojazdowe w parafii św. Mikołaja

 

 

 

fot. Kaplica w Przychodach

 

Na terenie parafii św. Mikołaja znajdują się cztery kaplice dojazdowe w: Jelnicy, Pościszach, Przychodach i Strzakłach.



  • Kaplica w Jelnicy

 

Kaplica w Jelnicy – została wybudowana w miejsce starej, ponad stuletniej, w 1989. Posiada trzy nawy, może wewnątrz pomieścić około 300 osób. Za ołtarzem znajduje się dość duża sala (dawniej przewidywana jako sala katechetyczna) i drugie, mniejsze pomieszczenie pełniące aktualnie funkcję zakrystii. W kaplicy jest tabernakulum, w którym stale przechowywany jest Najświętszy Sakrament. Ciekawy jest ołtarz – jego nastawa zrobiona jest z tafli szklanych, utrzymana w tonacji błękitu, na których namalowany został motyw zesłania Ducha Św. Został weń wkomponowany napis Ave Maria i obraz Matki Bożej Częstochowskiej. Kaplica przeżywa swoje „imieniny” w Uroczystość Matki Bożej Częstochowskiej – odpust jest w ostatnią niedzielę sierpnia. Każdej niedzieli jest sprawowana Msza św. o godz. 10.30.

 

  • Kaplica w Pościszach

 

Kaplica w Pościszach zbudowana została w 1937r. Wyremontowana w roku 2008, dobudowano wtedy m.in. wieżyczkę z krzyżem. W ołtarzu głównym znajduje się obraz Matki Bożej Kodeńskiej. Msza św. jest sprawowana w każdą niedzielę i święto o godz. 9.00. Odpust w pierwszą niedzielę września o godz. 12.00.

 

 

  • Kaplica w Przychodach

 

Kaplica w Przychodach pw. św. Michała Archanioła – powstała z inicjatywy ówczesnego proboszcza ks. Michała Domańskiego oraz lokalnej społeczności, a szczegółowe informacje o przebiegu budowy zachowały się dzięki zapiskom ówczesnego sołtysa miejscowości inż. Jerzego Jędruchniewicza. Projekt zamówiono u lubelskiego architekta Stanisława Ciechana. Pierwszy szpadel na terenie budowy wbito w ziemię 11.10.1990r. Uwieńczeniem ogromnego trudu i zaangażowania mieszkańców stało się odprawienie, w nowopowstałej, chociaż jeszcze niewykończonej kaplicy pierwszej Mszy św. 29.09.1991r. Ostatecznie prace związane bezpośrednio z budową zakończono 24.09.1992r. W głównym ołtarzu świątyni znajduje się potężny obraz przedstawiający walkę św. Michała Archanioła z szatanem oraz tabernakulum wbudowane w 2006r., w którym przechowuje się Najświętszy Sakrament. Po prawej stronie, nad drzwiami wejściowymi do zakrystii umieszczono obraz Pana Jezusa Miłosiernego, natomiast symetrycznie po lewej – obraz Matki Bożej. Na bocznych ścianach zawieszone są barwne płaskorzeźby ilustrujące stacje Drogi Krzyżowej. Ponadto w kaplicy znajdują się dwie figury: Matki Bożej i Pana Jezusa. Kaplica świętuje odpust św. Michała Archanioła zawsze w ostatnią niedzielę września, wówczas tradycyjnie o godz. 12.00 odprawiana jest uroczysta suma odpustowa.

 

 

  • Kaplica w Strzakłach


W ołtarzu głównym znajduje się obraz Matki Bożej. Projekt kaplicy wykonała inż. arch. Z. Staniszewska w 1957r.

Kaplica w Strzakłach – odpust w Uroczystość Matki Bożej Królowej Polski 3 maja. W każdą niedzielę i święto sprawowana jest Msza św. o godz. 12.00.