Msze św. (w kościele):

Niedziela: 700, 830, 945, 1100, 1215, 1600
(czerwiec-sierpień) 700, 830, 1000, 1130, 1600

Dni powszednie:

700, 730, 1700  (kwiecień-październik 1800)

Msze św. (w kaplicach)

Niedziela:  Pościsze 800, Przychody 900,  Jelnica 1030, Strzakły 1200

Spowiedź w trakcie każdej Mszy świętej

08

[fot. Kościół i jego otoczenie w roku 1911

zdjęcie autorstwa ks. Adolfa Pleszczyńskiego]

Historię parafii szczegółowo opracował międzyrzecki historyk

dr Józef Geresz.

Zapraszamy do zapoznania się z bogatą historią naszej parafii.

"Z dziejów kościoła św. Mikołaja w Międzyrzecu Podlaskim",

dr Józef Geresz

Międzyrzec Podlaski, 1997

ZGROMADZENIE SIÓSTR OPATRZNOŚCI BOŻEJ

11

Nie do pominięcia w historii parafii jest rola Zgromadzenia Sióstr Opatrzności Bożej.

U początków Zgromadzenia stanęła Sługa Boża Matka Antonina Mirska. W młodości widząc potrzeby ówczesnego społeczeństwa wpierw posługuje ubogim, a jednocześnie zauważa największą biedę tamtych XIX-wiecznych czasów: prostytucję dziewcząt i kobiet. Bóg tak pokierował jej życiem, stawiając na jej drodze abpa lwowskiego Łukasza Baranieckiego i księżną Jadwigę Sapieżynę, że w rezultacie w roku 1857 powstało Zgromadzenie Sióstr Opatrzności Bożej. Zgromadzenie którego celem jest troska o młodzież, szczególnie dziewczęta zagrożone moralnymi niebezpieczeństwami, zagubione w życiu oraz dzieci osierocono i chore. Zgromadzenie przyjęło duchowość św. Ignacego Loyoli. Siostry posługują w Polsce i w świecie. W parafiach podejmują pracę jako katechetki, zakrystianki, kancelistki, organistki oraz opiekunki społeczne. Tym wszystkim posługom towarzyszy nadrzędny cel: troska o Królestwo Boże w sercach ludzkich.

W Międzyrzecu Podlaskim siostry posługują od 1937 r. Obecnie w międzyrzeckiej wspólnocie przebywa 6 sióstr. Pracują w 3 parafiach.

W parafii św. Mikołaja: 2 siostry katechetki oraz siostra zajmująca się dekoracją ołtarzy i dbaniem o bieliznę kościelną.